Останнім часом дослідження в області регенеративної медицини з застосуванням стовбурових клітин дають надію на довготривале відновлення функцій суглобів, зупинку прогресування захворювання та відновлення хрящової тканини

Опублікований: 01.09.2022
Клітинна терапія - Регенеративні технології в травматології-ортопедії

Клітинна терапія - Регенеративні технології в травматології-ортопедії

Остеоартроз, або артроз (ОА) – прогресуюче, дегенеративно-дистрофічне захворювання хрящів суглобів, основними клінічними проявами якого є біль, скутість рухів та порушення функції ураженого суглоба. Головним (і, нажаль, на сьогодні єдиним) способом лікування важких форм артрозів (3-4 ступінь) є ендопротезування.

 

Існує багато методів та спроб відкласти якомога на довше ендопротезування, від фізпроцедур, ін’єкцій гіалуронової кислоти та глюкокортико́їдів, збагаченої  тромбоцитами плазми (PRP), остеотомій, спроб імплантації штучних хрящів та їх замінників з гідрогелю. Всі ці способи можуть дати тимчасове полегшення та запобігти болю, але не можуть відновити деградуючий хрящ.

 

Але, останнім часом дослідження в області регенеративної медицини з застосуванням стовбурових клітин дають надію на довготривале відновлення функцій суглобів, зупинку прогресування захворювання та відновлення хрящової тканини.

 

Такі обнадійливі результати вчені отримали завдяки використанню обробленої за спеціальними процедурами жирової тканини самого пацієнта.

 

Після забору жиру з людського тіла за допомогою ліпоаспірації, можна отримати мікрофрагментовану жирову тканину (МФЖТ), за допомогою ізольованого промивного пристрою без травних ферментів. МФЖТ містить тривимірні скаффолди, фактори росту та клітинні колонії, такі як мезенхімальні стовбурові клітини (МСК). Ін’єкція МФАТ може зменшити біль у пацієнтів з ОА, покращити функцію суглобів і не викликати побічних явищ (при дотриманні норм асептики та атисептики)

Далі ми проведемо невеликий огляд публікацій науковців з різних країн, що займаються проблемою мезенхімальних стовбурових клітин, отриманих з жирової тканини (посилання на оригінальні матеріали англійською приведені після кожного оглядового перекладу, всі права на матеріали належать авторам, переклад матеріалів розміщено з метою ознайомлення)

 

Лікування хронічної протезо-обумовленої виразки кінцівки аутологічною мікрофрагментованою підшкірною жировою тканиною

Chronic prosthesis-related residual limb ulcer treated with autologous micro-fragmented adipose tissue

Пацієнт 56 років, чоловічої статі; в історії хвороби – апмутовано ліву ногу нижче коліна, тотальне ендопротезування лівого колінного суглоба. Звернувся з приводу болю в коліні та 2 залишковими виразками кінцівки, які обумовлені протезом та не загоюються. Виразки на опорних поверхнях передньої частини надколінка не закрились, незважаючи на три роки консервативного лікування, яке включало розвантаження та клінічний нагляд. Для сприяння процесу загоєння було проведено лікування виразок аутологічною мікрофрагментованою підшкірною жировою тканиною. Пацієнту ввели 8мл мінімально обробленої жирової тканини (Lipogems) в область під виразкою. Протягом чотирьох тижнів біль було усунуто, а розмір рани значно зменшився, з’явилась нова шкіра. Мета аналізу цього клінічного випадку – визначити, чи може аутологічна мікрофрагментована жирова тканина бути доцільним та безпечним способом лікування хронічний протезо-обумовлений виразок кінцівок. Наскільки нам відомо, це перше повідомлення про застосування мікрофрагментованої жирової тканини для лікування хронічних протезо-обумовлених залишкових виразок кінцівок.

Ключові слова: жирова тканина, мікрофрагментована жирова тканина, клітинна терапія, регенеративна медицина, ампутант, виразка, МФЖТ

Лікування хронічної протезо-обумовленої виразки кінцівки аутологічною мікрофрагментованою підшкірною жировою тканиною

До лікування (зліворуч), та через 4 тижні після початку лікування (праворуч)

 

Вплив лікування мезенхімальними стовбуровими клітинами, отриманими з аутологічної жирової тканини на розсікаючий остеохондрит надколінка у молодих пацієнтів: клінічний випадок

The effect of autologous adipose derived mesenchymal stem cell therapy on juvenile osteochondritis dissecans of the patella: a case study

 Алессандро Руссо (Alessandro Russo), Віто Коко (Vito Coco), Стефано Заффагніні (Stefano Zaffagnini)

Перспективний аналіз впливу лікування мезенхімальними стовбуровими клітинами аутологічної жирової тканини (AD-MSCs) при лікуванні розсікаючого остеохондриту надколінка у молодих пацієнтів (JOCD). Після невдалого традиційного лікування JOCD, 13-річному пацієнту провели внутрішньосуглобову терапію мезенхімальними стовбуровими клітинами (МСК). Повторне МРТ обстеження показало відновлення хряща. У цій роботі використання AD-MSC після невдалого традиційного лікування JOCD призвело до структурного та функціонального покращення, зменшення болю. Ці результати демонструють імовірність уникнути хірургічного лікування JOCD надколінка.

Вплив лікування мезенхімальними стовбуровими клітинами, отриманими з аутологічної жирової тканини на розсікаючий остеохондрит надколінка у молодих пацієнтів: клінічний випадок

До лікування

 

Вплив лікування мезенхімальними стовбуровими клітинами, отриманими з аутологічної жирової тканини на розсікаючий остеохондрит надколінка у молодих пацієнтів: клінічний випадок

Через 12 місяців після лікування

 

Ін’єкції мікрофрагментованої жирової тканини (MFAT) можуть стати альтернативою ендопротезуванню колінного суглоба: перспективне, статево диференційоване відтворюване дворічне дослідження

Microfragmented Adipose Tissue Injection (MFAT) May Be a Solution to the Rationing of Total Knee Replacement: A Prospective, Gender-Bias Mitigated, Reproducible Analysis at Two Years

Німа Хейдарі (Nima Heidari), Тіффані-Марі Борг (Tiffanie-Marie Borg), Стефано Олджіаті (Stefano Olgiati), Марк Слевін (Mark Slevin),Алессандро Данові (Alessandro Danovi), Бреді Фіш (Brady Fish), Адріан Вілсон (Adrian Wilson), Алі Ноорані (Ali Noorani)

Вступ. Остеоартрит колінного суглоба (ОКС) є істотною причиною інвалідності старіючого населення у світовому масштабі. Відомо, що хірургічна заміна колінного суглоба покращує функціональність та якість життя. Доступ до цієї операції може бути обмежений по рядку причин, включаючи обґрунтування хірургічного втручання, відсутність медичної допомоги у суворих умовах, та, останнім часом, через відмову від вибіркової ортопедичної допомоги внаслідок пандемії COVID. Звертаючись до ендопротезування колінного суглоба, часто керуються показниками шкали OKS (оксфордська шкала оцінки стану колінного суглоба) пацієнта. Нещодавні випадки лікування мікрофрагментованою жировою тканиною (МФЖТ) виявились альтернативою у розумінні позбавлення від болю та покращення функціональності у таких пацієнтів.

Метод. Ми відібрали з нашої бази даних усіх пацієнтів з остеоартритом 3 та 4 ступеня за Келлгрен-Лоуренсом, які проходили лікування однією ін’єкцією МФЖТ та застосували опубліковані максимальні значення OKS до показників TKR, щоб розділити їх на 3 групи за функціональними розладами. Одну ін’єкцію мікрофрагментованої аутологічної жирової тканини отримали 220 пацієнтів (95 жінок, 125 чоловіків) з ОКС. Ми порівняли функціональність (за шкалою OKS) та якість життя (за шкалою EuroQol-5) перед ін’єкцією та через 24 місяці після неї.

Результати. Ін’єкції МФЖТ продемонстрували статистично значиме покращення якості життя (за EQ-5D) протягом 24 місяців у пацієнтів з первинним показником OKS 39 та менше (р: <0.001), а також з пацієнтів з показником 27 и менше за OKS, для яких вважали доцільним ендопротезування колінного суглоба (р: <0.001). 

Висновок. Ін’єкція МФЖТ покращує якість життя пацієнтів з ОКС, для яких доцільним вважали ендопротезування колінного суглоба. МАЖТ є низькотравматичним альтернативним біологічним лікуванням та може відстрочити необхідність тотального ендопротезування колінного суглоба відповідним пацієнтам.

 

Трансплантація мікрофрагментованої жирової тканини (МАЖТ) при лікуванні розшарування вертлюгової западини. Дворічний аналіз у порівнянні з мікропереломами.

Micro-fragmented Adipose Tissue Transplantation (MATT) for the treatment of acetabular delamination. A two years follow up comparison study with microfractures

Alessandro Ivone, Alberto Fioruzzi, Eugenio Jannelli, Alberto Castelli, Matteo Ghiara, Enrico Ferranti Calderoni, and Andrea Fontana

Вступ. Розшарування ацетабулярного суглобового хряща є розповсюдженим прогресивним розладом кульшового суглоба при фемороацетабулярному імпінджменті. Метою цього дослідження є порівняння ефективності двох різних процедур артроскопічного лікування розшарування ацетабулярної западини: мікропереломи (МП) та трансплантація мікрофрагментованої аутологічної жирової тканини (МФЖТ).

Методи: Ми провели контрольоване ретроспективне дослідження 35 пацієнтів з відшаруванням ацетабулярного хряща при фемороацетабулярному імпінджменті. В усіх випадках розмір дефекту складав від 1 до 2 см2, середній розмір – 1,9 см2 у групі мікропереломів та 1,6 см2 у групі МФЖТ (p=0,1). 18 з них проходили лікування МП, а 17 – МФЖТ. Обидві групи були аналогічними за клінічними, функціональними та рентгенологічними показниками. До та після процедури усі пацієнти пройшли обстеження для визначення болю та функціональності за модифікованою шкалою Harris Hip Score (mHHS). Середній показник за шкалою mHHS перед операцією у групі МП склав 50±5, у групі МФЖТ - 53±6 (p = 0,245). Термін спостереження за усіма пацієнтами – 2 роки.

Результати: Фінальний показник за шкалою mHHS у групі ПМ склав 76±12, а у групі МФЖТ – 97,1±3 (p<0.001). В обох групах не відбулося не заміни лікування на тотальне ендопротезування кульшового суглоба, ні ревізійної артроскопії.

Висновки: результати цього дослідження підтверджують, що технологія МФЖТ покращує клінічні результати за шкалою mHH значно сильніше, ніж техніка МП. (www.actabiomedica.it)

Ключові слова: артроскопія кульшового суглоба, дефект хрящової тканини, FAI, Lipogems®, мікропереломи

Система топологічної локалізації вертлюгової западини

Система топологічної локалізації вертлюгової западини

 

Інтраопераційне зображення MFx. Підхрящову кістку перфорували шляхом удару шилом, щоб допустити кровотечу

Інтраопераційне зображення MFx. Підхрящову кістку перфорували шляхом удару шилом, щоб допустити кровотечу

 

інтраопераційне зображення MATT. Lipogems® вводиться голкою безпосередньо в місце відшарування після всмоктування води.

Інтраопераційне зображення MATT. Lipogems® вводиться голкою безпосередньо в місце відшарування після всмоктування води

 

Мікрофрагментована жирова тканина та її початкове застосування при суглобових захворюваннях

Microfragmented adipose tissue and its initial application in articular disease

Chang Han and Xi-Sheng Weng

Остеоартроз (ОА) - це дегенеративне захворювання суглобового хряща, основним клінічним проявом якого є біль у суглобах. База даних Китайського Центру Дослідження Охорони Здоров’я та Пенсійного Забезпечення показала, що захворюваність на симптоматичний ОА (оцінка Кельгрена та Лоуренса ≥2, з болем у коліні) становила 8,1% у Китаї. З розвитком старіння нації в Китаї захворюваність на ОА зростає. Оскільки в суглобовому хрящі відсутні кровоносні судини, нерви та лімфа, його самовідновлювальна здатність є поганою. Існує багато видів нехірургічного лікування, таких як фармакологічні ліки, включаючи нестероїдні протизапальні препарати, глюкокортикоїди або опіоїди, а також фізіотерапевтичні процедури, включаючи ін’єкцію гіалуронової кислоти (ГК) або збагаченої  тромбоцитами плазми (PRP), для запобігання болю та поліпшення функціонування суглобів. Всі ці методи можуть тимчасово запобігти болю, але не можуть перервати дегенерацію суглобового хряща. Після забору жиру з людського тіла за допомогою ліпоаспірації, можна отримати мікрофрагментовану жирову тканину (МФЖТ), за допомогою ізольованого промивного пристрою без травних ферментів. МФЖТ містить тривимірні скаффолди, фактори росту та клітинні колонії, такі як мезенхімальні стовбурові клітини (МСК). Ін’єкція МФЖТ може зменшити біль у пацієнтів з ОА, покращити функцію суглобів і не викликати побічних явищ.

 

 Інші матеріали